Kycklingrapport från Böda 15 - 22 juli 2006
(Bo Wallin och Ola Södergren)
av Caisa och Lena

Utlärda danser Betyg (1-5) Utlärda danser Betyg (1-5) Utlärda danser Betyg (1-5)
All The Way Porcelanosa No Promises
Smiley Faces If You Want Me To East To West
Inside Your Heaven Get Your Groove On Break Free Cha!
Watching You Hey! People Bad Boy Tango
Fantabulous Da Buzz Mendes..
Before The Devil        

OBS! Det är Caisas, Lenas och Evys betyg på danserna och speglar inte allas åsikt.

Dag 8: Lördag 22 juli 2006

Den stora avresedagen kom då till slut, ska man hem till Uppsala igen??? Man lever ju som i en liten bubbla där nere på Öland.

Men det var uppstigning som vanligt, och vid frukosten blev det en del farvältaganden. Packade våra sista saker, sen gick vi en runda runt campingen och tog farväl av alla. Det var Johnny och Maria (det blev lite tårfyllt, efter alla veckor vi varit där), Freddie som stod och diskade, Lina och Annelie i köket, campingvärdarna Thomas och Katarina, Christer, Gun, Jeanette och Marit som städade. Även Birgitta städade, hon ska ju vara kvar några veckor till och jobba där. Kramade även om Tommy och Lill som ju ska åka runt lite innan det bär av hemåt. Sa också adjö till Peter, som tyvärr inte mått bra de sista dagarna, och nu såg rejält sliten ut. I dag skulle han ta kontakt med läkare, så vi hoppas det ordnar upp sig. Vi tänker på dig, Peter!!! Sen var det Bosse och Cessi som skulle åka, även Pernilla, Åsa, Karin och Rolle gav sig iväg. Som vanligt tror jag vi blev sist, många att vinka av. Men till slut var vi på väg. Evy och Kerstin gav sig i väg först i Evys bil, sen följde Lena och Caisa i Lenas bil.

När Caisa och Lena kom till Köpingsvik var de bara tvungna att stanna för att ta ett sista dopp i havet, sen var det bara att köra på. Caisa somnade vid Ölandsbron, så Lena fick klara körningen alldeles själv en stund. Vid det sedvanliga stoppet vid caféet i Almvik strålade sen Evy, Kerstin, Bosse, Caisa och Lena samman för en välsmakande fika, innan det bar av igen. Därifrån körde Bosse raka vägen hemåt, medan Evy, Kerstin, Caisa och Lena åter stannade i Söderköping för att köpa glass. Det smakade väldigt bra, även om Kerstin och Lenas "halva kulor" var stora som hela, så de blev väääääääääääääääldigt mätta!!

Efter dessa stopp var det bara att köra raka vägen hemåt, och målgång var nån gång vid 19-tiden.

Så var det då slut på årets Ölands-äventyr! Hoppas ni haft nöje av våra rapporter från vår tid där!!!!

Hälsningar Caisa, Lena och Evy

 

Dag 7: Fredag 21 juli 2006

Tja, vid det här laget kan ni väl det här med våra morgnar... Men man kan väl säga så här; det blir inte lättare att stiga upp ur sängen ju längre veckan lider!!! Men man kommer upp på nåt sätt i alla fall, frukost måste man ju ha! Men nog är det konstigt så tyst och tomt det blir vid ett bord när vi kommer dit. Tror de att vi skriver ALLT i rapporten, eller??? Javisst ja, det gör vi ju!! Eller kanske inte....

Workshopen idag bestod bara av repetition och inspelning av genomgången på scenen, då det ska komma med i DVD:n som man kunde köpa om man ville. Eftersom vi ju kommer ihåg alla danser (???) så bestämde vi oss ganska snart för att skippa dansandet på förmiddagen och ägna den åt att skriva gårdagens rapport istället. Men det var inte så lätt att koncentrera sig på det, då man hela tiden hörde Stefan calla squaredansarna på dansbanan utanför. Han gick igenom några calls, och jag tror inte ni har hört oss instruktörer låta riktigt som han gjorde då: "Neeeeeeeeeeeeeeeeeej, vad gör du i den blå hatten och du i den röda hatten nu??? När jag sa att det bara var damerna nu, varför rörde ni herrar också på er??!!!" Han lät lite smått uppgiven ibland, men så känner ju aldrig vi!!! Till slut blev i alla fall gårdagens rapport färdig, skönt att kunna släppa den!! Vi visste inte riktigt vilket företag detta rapportskrivande skulle bli, nästa gång delegerar vi ut det till andra, tror vi!!!

Lunchdags igen, sista dagen man får maten serverad. Sen får man sköta det själv, vilken omställning!!! Caisa och Lena har ju inte lagat mat på fem veckor nu, hur fungerar en spis????!!! Men det är dags att dra åt svångremmen nu, kanske verkligen börja använda de där gångstavarna man köpte???? Vädret var lite så där halvdant vid lunchen, så vi funderade på att ta en tur till Byxelkrok. Men när vi väl kom till stugan igen sken solen så skönt, så vi bestämde att det fick bli stranden istället. Sista gången i år som man kan ligga vid havet och njuta!!!! Gissa om man kommer att sakna det!!! Stod och snackade lite med Bosse och Freddie en stund innan vi kom oss iväg. Köpte en glass på vägen, men idag blev det inte den sedvanliga cheesecake-glassen, utan en ny: Geisha-glass. Smakade mer!!!!!

På stranden gjorde vi sällskap med Kerstin och Ludmila, Birgitta kom också ner efter en liten stund. Skönt i vattnet, i alla fall när man väl doppat sig!! 20 grader varmt, mmmmmmmmm!!! Låg och halvsov i solen en stund, ner i vattnet igen och slöa lite igen. Sen var det bara att ge sig iväg hemåt igen, då vi skulle ha kostymrepetition idag.

När vi kom hem igen var det ett väldans liv på Stefan och Ola utanför stugorna. Bosse hade gömt sig inne i stugan där Rolle, Pernilla, Karin och Åsa bor. Stefan stod  utanför med en fylld vattenballong, Karin, Pernilla och Åsa försökte få ut Bosse ur deras stuga. Hjälpsamma som vi är så bestämde vi oss för att hjälpa till. När Bosse insåg att förstärkning var på väg gav han upp, och Stefan kastade ballongen på honom. Han blev blöt, men också Caisa, som stod bredvid helt oskyldigt!!! Bara att byta shorts, IGEN!!!! Sen var det i alla fall fullt krig mellan grabbarna. Vi hade gärna velat vara med, men vi skulle ju träna så det gick inte!! Annars hade det blivit synd om killarna!! Nu smög Stefan omkring bland stugorna medan Ola och Bosse ängsligt spanade. Ola fyllde en papperskorg med vatten som han ställde vi studsmattan att ha i beredskap. Stefan väntade länge runt knuten på Bosses stuga, men till slut tröttnade han och kastade ballongen upp på verandan. Sen var det bara för honom att springa därifrån. Bosse å sin sida sprang efter (jo, det är sant, Bosse SPRANG!!!) och kastade vattnet i papperskorgen efter Stefan. Men jag vet inte om han blev så väldigt blöt. Stefan hämtade fler ballonger, och fick in en FULLTRÄFF på Ola, mitt i, tja ni kan ju tänka er vart!! Sen helt plötsligt flög det ballonger mot oss helt oskyldiga tjejer, men då fick vi bråttom in att för att träna på projektet!!!

Vi hade så smått börjat fundera på om det här projektet verkligen är så bra som vi inbillar oss, eller om det är nåt vi borde ändra/förtydliga. Så vi hade bjudit in Åsa till en förhandsvisning. In i logen (som vi för säkerhets skull sett till skulle vara låst så ingen kunde komma in, vi minns förra året då Tony Irving överraskade oss i Baywatch-dräkter, och blev minst lika rädda som vi blev när vi skrek högt!!), förbereda musiken, byta om och stå där beredda att göra entré. När Åsa väl fick höra musiken med lite volym och såg hela föreställningen hade hon bara några synpunkter på framförandet, men i det stora hela tyckte hon det var ett bra nummer!! Så det känns ju skönt!!

Dags för middag igen; fläskfilé med potatisgratäng (eller var det potatissallad, kommer inte riktigt ihåg, Evy och Lena..), glass till efterrätt. Eftersom vi alltid är så tidiga till middagen så hann de byta glassort efter att vi tagit, så då måste vi ju smaka den sorten också. Kan man bli trött på glass?????

Dags att dansa igen då. Eftersom det inte blev någon ny dans, och alla repeterats på förmiddagen så var det full fart på dansandet. Workshopdanserna varvades med andra danser, så svettig blev man ju (som vanligt)!!!!

Efter fikapausen dansade Bosse faktiskt squaredance med Lena, och han log!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu har vi sett Bosse springa, dansa och le samtidigt, allt på en och samma dag!! Gissa om vi har svårt att hämta oss efter chocken!! Lena blev nog också lite chockad, för hon såg ibland rejält förvirrad ut på dansgolvet!!

Klockan 21.00 var det slut på workshopen och dags för en liten dusch och en drink på verandan.

Klockan 21.30 öppnades så dörrarna till logen igen, och gissa vilka som var först in och tog bord och köade till baren??? När sen dörrarna in till maten öppnades så var vi först där också, allt för att kunna vara redo när det var dags för underhållningen. I dag var det taco-buffé, så man åt ju lite fastän man egentligen inte var särskilt hungrig. Efter maten var det utdelning av Ölandstokar till de som varit på Öland i fem år, bland annat då Evy, Rolle och Pernilla. Därefter körde underhållningen igång, och vi gick för att byta om. Före oss var det magdans och "ballongdans". Sen skulle tyskarna göra ett nummer, men då var de tydligen inte förberedda, så det blev 10 minuters paus. Gissa om det var jobbigt att vänta!!! Vårt projekt bestod alltså av att Birgitta, Caisa, Evy och Ludmila som var utklädda till kycklingar, Kerstin var höna och Lena tupp. Vi hade köpt fleece-plädar på IKEA i gult och vitt som vi sytt på fjädrar på (gissa om det tog tid!!!!!), masker till hönan och tuppen hade vi skickat efter, masker till kycklingarna hade vi köpt på leksaksaffären i Kalmar och i Uppsala. Vi hade även köpt röda byxor och strumpbyxor samt orange strumpbyxor. Caisa hade på sig ett par byxor som Maria (ägare till Bödabaden) skulle slänga. Vi hade även sytt orange fötter av strumpor som vi klippt upp och sytt på som extra "tår". Varmt blev det i alla fall, speciellt när man fick vänta så länge. Till slut var i alla fall tyskarna färdiga, och framförde sitt nummer. Vi har ju inte en aning om vad de gjorde, eftersom vi väntade på vår tur, men det var i alla fall till en låt från filmen "En värsting till syster". SÅ till slut var det vår tur, och Freddie körde igång musiken. Det började med hönor som skrockade och en tupp som gol, så pistolskott och en man som skrek "Quiet!!!!!!!! Stupid bird". Då rusade vi in, och det blev en massa överraskade skratt från publiken. Vi "linade" upp (inte så noga, eftersom vi ju var oorganiserde fåglar) och körde igång dansen. Tuppen ryckte fjädrar av hönan, kycklingarna rusade runt och pickade lite, vi kastade ägg på publiken och som final värpte tuppen ett ägg!!! Småbarnen som satt längst fram blev smått förskräckta när tuppen spatserade omkring framför dem, men resten av publiken verkade gilla framförandet! Gissa om det var skönt när det var över, och vi fick byta om till våra vanliga kläder igen!! Vi fick mycket beröm efteråt, och Stefan kom fram och tackade oss för att vi höll klubbens fana högt!!

Alla framträdanden hade tagit så lång tid, så när vi väl var färdiga var klockan 24.00, och baren stängde. Vi satte oss därför utanför logen och hejade på Freddie när han körde ut bord från logen. Då blev tydligen Jack och Stefan avundsjuka på all uppmärksamhet Freddie fick, för plötsligt rusade de in i logen, högg tag i ett bord och sprang ut med det från logen igen, vilt påhejade av oss som lugnt tittade på. Då var de ju tvungna att fortsätta springa ut med bord, och Maria som höll på att rulla ihop dukarna på borden fann sig plötsligt bli utburen sittandes vid ett av borden!! Gissa om vi skrattade!! Freddie blev nog glad för hjälpen med borden, Stefan och Jack flämtade mest. Men när de fick varsin öl som tack för hjälpen hann de hämta andan lite. Vi försökte få Bosse och Ola att också ta tag i några bord och bära ut, men helt plötsligt hörde de ingentiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiing!!

Med tanke på att man hade en lång resdag framför sig nästa dag blev vi inte sittandes utanför logen så länge, utan kröp i säng i stället, helt utmattade efter dagens vedermödor. Packade lite det sista vi gjorde, sen var det som vanligt bara Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 6: Torsdag 20 juli 2006

Morgonen började som vanligt. D.v.s. vi släpade oss ur sängarna, suckandes och pustande. Vi har nu kommit till den punkt när vi tycker det ska bli skönt att komma hem. Tänk att få sova så länge man vill, äta frukost och kunna gå och lägga sig sen. Härliga tanke!!

Workshop som vanligt. Ola inledde med bussdansen "Da Buzz" av Robbie McGowan Hickie. Musiken är ”Love and Devotion” med Da Buzz. 48 takter och en restart. Ganska enkel dans, lite sommarkänsla och ganska OK. Betyg 3 ägg. Enda nyheten i denna dans var att vi fick lära oss "en norrländsk shuffle" Ja, Ola har då en förklaring till alla misstag han gör! Det var en Step lock Step vi skulle göra.

Bosses dans blev "Mendes.." av Neville Fitzgerald, 48 takter och inga taggar eller restarts. Musiken är ”Mas Que Nada” med Sergio Mendes feat Black Eyed Peas. En dans i sambastil där man ska använda höfterna mycket. Och Bosse visade hur man (inte) skulle göra. Eftersom vi har haft både tango, cha cha och nu samba på linedancen så tycker Bosse att det nog är bra onödigt att ta dit Tony Irving till Böda. Han fixar det ju minst lika bra ?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Betyg 4,5 ägg av Caisa o Evy och 3,5 ägg av Lena.

Vid lunchtid började Bosse trakassera oss för att rapporten inte var klar. När skulle vi ha hunnit det?? Vi har ju sååå mycket att göra!!! Efter maten skrev i alla fall Caisa ihop en rapport så vi skulle slippa kommentarer. Sen gick vi till stranden för ett dopp. Härligt i vattnet var det och det gick lite vågor så man kunde guppa runt ordentligt. Det blåste ganska friskt så man tuggade sand så fort man öppnade munnen. Det var bara att hålla igen munnen så gick det bra.

Klockan 15.00 var det dags igen för "projektarbete". Det gick ganska bra men nu börjar nog tankarna komma hur det ska mottas av publiken. Vi har mutat alla SHSD:are att dom ska skratta och applådera. Vi pratade om att packa bilarna så vi kan åka efter föreställningen. Ja, vi får se hur det blir.

Middag idag var kycklingwok och kladdkaka med vispgrädde.

Eftersom Caisa ska dansa squaredance på mainstream-nivå ikväll fick vi öva lite "calls" i stugan. Vi fick hjälp av Bosse, och Ola var också där en sväng. Vet inte om Ola var till någon hjälp precis eftersom han inte kunde "circulate". Sen fick Caisa "jaga karlar". Det var mest Freddie som hon jagade. Hon ville ha ihop en square som kunde "putta" runt henne när det ar dags. Eftersom Caisa blev anlitad som gästinstruktör på linedancen så fick Lena jaga vidare.

Workshopen blev då med Caisa som lärde ut "Before The Devil" 32 takter inga taggar eller annat. Musiken är “If You’re Going Through Hell” med Rodney Atkins, en ganska enkel countrydans med trevlig och bra musik. Betyg 2,5 ägg. Evy blir besviken varje gång musiken börjar för hon får för sig att det är Keith Urban. Ja, ja hon får väl stå ut med det.

Så var det då dags för fika och Bosses "gästcall". Vi squarade upp, det var Caisa och Harry, Jack och Pernilla, Ola och Lena, Mario och Tina. Vi tog oss runt ganska bra tycker vi nog. Caisa kände sig tom i huvudet ibland. Såg ut som en virrig kyckling ungefär, men det vore konstigt om hon klarat det utan vidare eftersom hon inte dansat square så länge. Bosse klarade sig också utmärkt efter att ha varit vilande i 3 år. En och annan "tupp" i halsen hade han i vilket fall.

Sen var det bara repetition och dans resten av kvällen.

Eter workshopen var det lite paus. Då råkade Lena nämna orden "ost och kex" och vips flängde Caisa och Evy iväg och skulle handla lite gott. Sen hade vi lite gäster på altan. Bosse kom också sniffandes. Det är underligt hur han alltid kan vet att komma i rätt ögonblick!!! Vi dansade lite och på sluttampen fick vi muta Bosse med korv och nötter för att få dansa "An Irish Waltz". Det funkade, konstigt nog!!! Bra avslutning på kvällen.

ZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 5: Onsdag 19 juli 2006

Jaha, så var det morgon igen... Dagarna här går fort, men nätterna ännu fortare. Gissa om man kommer att ta sovmorgon när man kommer hem?? Men det har ni kanske förstått?  I alla fall så kom vi ur våra sängar på nåt sätt, och lyckades också få i oss lite frukost.

Ja, så var det dags för workshop igen.... för vissa. Ola lärde i dag ut "Bad Boy Tango", (betyg 4 ägg) och den lärde sig ju några av oss förra linedanceveckan här. Så Evy fick ensam gå till logen och plugga in ännu en dans. I dag gjorde Ola tydligen en STOR Bosse. Han glömde att torrsimma två väggar, körde på musiken med en gång. Så det blev tydligen lite förvirring på dansgolvet. Medan Evy dansade skrev Caisa och Lena rapporten. Lena var även in och fotograferade med rörliga bilder lite av händelserna på  dansgolvet, tangovändningar och annat, så vi vet hur det ska se ut. Golvet var väldigt trögt i dag, då det tvättats med fel rengöringsmedel. Katastrof för oss som snurrar så mycket (ibland blir det ju snurrigare än det borde, men det är ju en helt annan sak)!!!

Klockan 12 var det gemensam lunch utanför logen, för dem som ville vara med. Vi gick och hämtade lunch i matsalen, som i dag turligt nog var sill, potatis, köttbullar, prinskorv och Janssons frestelse. Sen var det bara att bänka sig med maten och det drickbara. Det skulle sjungas snapsvisor var det bestämt, så vi gjorde som vanligt en egen (stackars alla andra..) Den lät så här:

"Dessa dagar här har varit tuffa
För det har inte varit särskilt lätt att stuffa
Med både Bosse och James och Ola och Arvidsson där på scenen
Hur ska man veta åt vilket håll som man borde svänga på benen?
Men nu så har vi faktiskt sjungit klart
Let's take the schnapsen in full fis"

Jaja, lite internt så där, men vi försökte i alla fall!! Vi fick även höra en hel del andra intressanta snapsvisor, med en del kroppsrörelsen också (handklappar och huvuddunk). Det var i alla fall lugnare med snapsen för vår del denna gång, jämfört med midsommar!!  Vi fick även lite underhållning i slutet av lunchen då tjejerna som ska dansa irländsk dans i kväll repeterade på dansbanan. Det var både "Pot of gold" och "Gypsy Woman", men de hade ju lite mer markerade steg än vad vi har, och det går ju lite fortare.

Efter lunchen blev det lite skitsnack på kontoret med Bosse och Ola (Ola hittade tydligen ingen sittplats, för plötsligt låg han där utsträckt på golvet).

Evy och Lena tog sig en liten tur ner på stranden, där de vaktades av två sädesärlor när de sov. De var övertygade om att de hade matats med mask om de hade öppnat munnen!!! Caisa tog det bara lugnt på rummet, innan hon gick över till Kerstins och Ludmilas friggebodar för att projektarbeta lite.

Klockan 15.00 var det dags att öva projektarbetet i logen. Evy och Lena försov sig där på stranden, så de kom rusande med andan i halsen!! Övningen genomfördes under mycket skratt och hysteriska sammanbrott, vi undrar vad det kommer att bli av det hela. Vi kan ju säga så mycket som att Kerstin och Lena spelar en central roll i det hela!!

Middag återigen klockan 16.30 prick. Köttfärslimpa med feta och torkade tomater, potatis och sås, hallonkräm och mjölk till efterrätt. Gick ju ner det med!!

OCH............... så workshop igen klockan 18.00.  "Bara" en dans i kväll. Tur det, för det börjar bli FULLT i huvudet (men ändå förvånansvärt tomt ibland...). Det var Bosses tur att lära ut en dans, och det blev "Fantabulous (a.k.a Moondance)". En dans på 32 takter, fyra väggar med förändring av en åtta på flera väggar, där stegen blir synkoperade beroende på musiken. Dansas till en låt med Michael Bublé, lite storbandskänsla över den, och mysig. Betyg 4,5 ägg.

Efter fikapausen började det fyllas på med folk i logen då det ju är öppet hus i kväll. Så vi dansade till publik. Bosse och Ola körde ett riktigt svettpass med oss innan kvällens kurs var över, fick dansa nästan alla workshopdanser, avslutade med Bad Boy Tango och Hey! People, båda riktigt snabba danser!! Så svetten RANN!!!!!

När workshopen var slut blev det en liten drink på verandan, en liten dusch (är ju vattenbrist här på Öland, så man får snåla lite...) innan vi gick och grillade hamburgare och kycklingspett. Mums!! Satt ute en stund och tittade på tjejerna som dansade irländskt och efteråt hade prova på. Därefter blev det projektarbete fram till läggningsdags klockan 01.00. Under tiden fick Kerstin och Birgitta rycka in och hjälpa till med att plocka undan disk på öppet hus, då det i dag kommit så enormt mycket folk. Så de var också färdiga vid 00.30. Har nog aldrig sett så mycket folk på öppet hus här tidigare!!

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 4: Tisdag 18 juli 2006

Skulle ge ett kungarike för en SOVMORGON!! Men idag var det lite molnigt. Skönt!! Skulle behöva en mellandag med allt vi har att göra. Vi åt vår frukost under ordnade former. Och sen var det dags igen.

Workshop klockan 09.00 - som vanligt. Tisdagar brukar vara lite sega så vi beslöt att liva upp stämningen lite. Vi klädde oss i våra Bay Watch-dräkter. Bosse trodde det slagit runt totalt men det blev i alla fall många glada miner. Dagens goda gärning.

Bosse lärde idag ut "Break Free Cha!", en dans av Scott Blevins på 64 takter, men man dansar bara 61 takter som mest . Musiken är "I want to break free" med Queen. Mycket mot diagonaler och restarts på varje vägg. Suck! Men kul var det!! När vi började stod även Stefan och Freddie på linjen, men Stefan gav snart upp då han inte hade någon ordning på sina fötter. Kan det bero på allt nattsudd månne?? Freddie skötte sig skapligt bra. Han tragglade på och Caisa hade jämt göra med både sina och Freddies fötter. Han dansade en gång tror vi men sen gav han upp, skakade sitt huvud och gick ut. Betyg 4,5 ägg.

Efter workshopen satt vi en stund på verandan och då kom Kerstin. Hon hade varit hos Rolle och fått sex...........................(pack ägg)!!

Sen fick vi också höra att Sundsvallarna Åsa och Pia har slutat blogga på deras hemsida. Anledningen var att dom på grund av "omständigheter" inte kommer ihåg vad som händer under dagar och kvällar!!!

Sen var det lunch och lite vila igen. Vi tog en tur till Blue Corner för att beställa gruppfotot som togs i söndags. På hemvägen svängde Evys bil helt plötsligt in till ICA-affären. Ja vad skulle vi göra? Det  var bara att kliva ur och gå in och shoppa lite. Evy tog bara nyttigt godis medan vi (Caisa o Lena) tog lite mindre nyttigt som choklad och andra sötsaker. Vi tog även en tur in på Loppis strax intill där Caisa fyndade ett sadelskydd och Evy ett halsband.

Efter allt shoppande blev man ju lite trött igen, så det blev en liten vila igen. Jobbigt med en sån aktiv semester!!

Middagsdags klockan 16.30 (jo, mycket ätande blir det ibland...) i dag var det kalkonbröst med grönsaksgratäng. Att äta efter (om man ville, och det vill man ju...) blev det sommarbärkaka med vaniljvisp. Vi satt åtta stycken kring ett av de runda borden utomhus, vilket känns som rena rama karusellen på Gröna Lund. När någon ska resa sig upp måste man komma ihåg att förvarna alla om det, annars blir det vilda tjut och smått skräckslagna skratt!!

Workshop igen. Kvällen inleddes med "Watching You" av Tina Argyle. 64 takter, inga taggar eller andra lustigheter. Musiken är "Every Breath You Take" med Sting. Lite enformig dans, lite trist musik. Betyg knappt 2 ägg. Enda nyheten i denna dans var att åttorna blev mindre och mindre mot slutet?!!

Ola och Bosse förärades varsin T-shirt med texten "Riktiga män väger över 90 kilo" Kan diskuteras.

Vid fikarasten bjöd Ola upp Lena till en tipp Squaredans. Nivån är Mainstream denna vecka för dom som begriper (Ulla). Mitt i dansen beslöt sig Bosse för att tjuva. Ola blev nog ganska paff, stod och såg förvirrad ut när hans dam försvann i dansens virvlar. Jack(caller) trodde Ola behövde lite hjälp så han förvarnade om när Ola kunde tjuva tillbaka. Allt slutade i alla fall bra. Jättekul var det att dansa squaredance igen, tyckte Lena. Blir kanske kurs i höst.

Efter paus läde Bosse ut "Hey! People" av Guyton Mundy till en fartig låt med Earth, wind and fire. 32 takter, inga taggar eller restarts men som ett gympapass. Snabb! Betyg 4,5 ägg.

Eftersom Caisa och Lena redan lärt sig den på förra line-dance veckan så kunde vi ägna oss åt vårt "slitsamma" uppdrag att skriva rapport. Efter workshopen var det en liten "drickpaus" innan dansen började. Ikväll skulle Ola och Caisa jobba ihop och som ni redan förstått så gör dom det alldeles utmärkt. En höjdpunkt på kvällen var när Klara, 13 år från Söderköping dansade "Firedance" med bravur. Hon flöt fram över golvet, och några andra "tanter" och en och annan "gubbe" försökte hänga med (de flöt inte....).

Lena och Evy tog en tidig kväll och kom i säng fem i tolv medan Caisa (av förklarliga skäl) kom släntrande efter tolv.

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 3: Måndag 17 juli 2006

Urrrrrrk, vem placerar varje morgon en död kråka i munnen?????? Det blir uppstigning allt tidigare på morgnarna för att slippa värsta frukostrusningen, så i dag ringde klockan 07.15. Upp och hoppa, in i duschen, den ena efter den andra, få bort kråkan ur munnen, blåsa håret...ja, ni förstår hur vi far runt!!

Vid frukostbuffén hamnade vi bakom Pia och Åsa från Sundsvall. Det gick ju lite långsamt (norrlänningar ni vet..), så vi stressade på dem lite. Resultatet blev att de sprang fram och tillbaka och blev alldeles stirriga. Slutsats: Det lönar sig inte att stressa en norrlänning!!! I dag lyckades vi sno åt oss några platser vid "vårt bord", även om det satt några människor där, och sen var det fullt. Vid frukostbordet berättade Maude om sin väska som hon försökt bära ut som en ryggsäck när hon skulle åka. Då hon nästan ramlade baklänges av tyngden insåg hon att att det inte skulle fungera med alla de 40 linnen hon packat ner, så i slutändan blev det bara två linnen kvar. Vem vill dansa bredvid Maude i slutet av veckan??? Men hennes rumskompisar säger att att hon har packning så det räcker ändå. Efter frukost var det dags att byta om inför workshopen men Evy ägnade mer tid åt att leta efter sina trosor. Hur försvann dom? Har någon sett dom???

Klockan 09.00 var det workshopdags igen. Bosse började i dag med att lära ut valsen "If You Want Me To", 96 takter, 2 väggar och lite snabbare, som de flesta valser nuförtiden. Under utlärningen lyckades han göra två stycken "bosse". Ola skötte musikspelandet när Bosse lärde ut, och han lyckades göra en "arvidsson". Musiken till valsen är med Boyz II Men, samma grupps om gör låten till "The End Of The Road". Riktigt mysig låt och dansen är riktigt trevlig när man får in alla vändningar och svepningar. Betyg 4 ägg.

Sen var det ju dags för Ola att lära ut en dans också, och det blev "East To West" till en härlig sommarlåt av Modern Talking (samma som gjorde låten till "Sweet Addiction), även denna dans var 96 counts och två väggar. Har de pratat ihop sig?? Dansen är inte så svår trots sina 96 takter, inga krångliga steg. En småmysig dans, betyg 3,5 ägg.

Efter workshopen var det hög tid att försöka få ihop gårdagens kycklingrapport (det är ett slit, ska ni veta!!). Då fick vi projektarbetare på besök, som ville veta vad de har för arbetsuppgifter. Birgitta gjorde en "Ola": "I have to take a dusch". Mitt i allt projektarbetande dök Bosse in i stugan, då blev det ett väldans liv, så han backade ut illa kvickt!!

Lunchtid igen, och pga allt projektarbetande blev vi sena och fick stå i kö!! Matsalspersonalen var helt förvirrade då hela deras värld vändes upp och ner när inte vi stod där först och väntade på att lamporna skulle tändas! Lunchen blev en ganska lugn tillställning, i dag satt vi på verandan då det kändes för varmt för att sitta ute i solen.

Efter lunchen jobbade Evy med att få in gårdagens rapport på hemsidan, därefter var det dags för en tur ner på stranden och ett svalkande dopp. Vi fick "hjälpa" Johnny och Kjell från Skåne att doppa sig, de var sååååååååååååååå tacksamma!! Eftersom det var så varmt och det inte kändes som rätt läge att vara så mycket i solen i dag gick vi tillbaka upp till stugan och skulle dansa lite. Men på nå't underligt sätt låg vi plötsligt och sov!!! Dörren var vidöppen och vi snarkade i takt!!

Peter fick lära sig ett nytt ord idag. Karin sa att hon skulle knalla på stranden och då tyckte Peter att det inte var så lämpligt att göra där. Men efter en förklaring vad det betydde så går han nu omkring och frågar alla om de ska ut och knalla!!

Efter tuppluren tog vi en liten vända in i logen och lärde Evy "Postcards and letters", därefter var det middagsdags. Fisk i dag, vilket var väldigt gott. Fick även se bilder på Ola, Rolle och Tina som varit iväg och kört cross-cart. Ola och Rolle fanns med på samma bild, sida vid sida körandes varsin cross-cart. Rolle såg ut som ett litet barn i sin, speciellt i jämförelse med Ola, som hade lite problem att vrida på ratten då den fastnade mellan hans ben hela tiden!! Men enligt honom själv vann han i alla fall (hmmmmmmmmmmmmmmmmmm, undrar...).

Workshop igen klockan 18.00. Ola började med att lära ut "Inside Your Heaven", en mer svepande nightclub 2 step än den Bosse lärde ut. 32 takter lång dans, fyra väggar och ingen restart. Betyg 4 ägg. Eftersom det numera bara är utlärning på svenska borde det ha varit lätt att lära sig dansen, men Ola var nog lite förvirrad i kväll, så det blev vi också ett tag. Men i slutändan blev allt bara bra, och dansen är riktig bra. Efter fikat bjöd Lena upp Ola på en tipp (som det heter i squaredancen), och Ola nappade ju genast. Tyvärr var det en gästcaller som tog över dansgolvet precis då, så det gick väldigt långsamt. Inte bästa tillfället, men kanske bra som uppvärmning. Blir kanske fler... Medan Lena och Ola dansade squaredance lärde Bosse ut "Get Your Groove On", en funkig 32-takts AB-dans som är lite svårt att höra var B-delen kommer ibland. Men den är ganska mysig när man får in funk-stilen (och den har vi ju helt naturligt, som ni kanske märkt?? Och säg nu inte emot!!!). Betyg 3,5 ägg.

Enligt planerna skulle det inte vara någon dans i kväll, men efter lite förhandlingar blev det dans från 21.00 i alla fall. Så när workshopen var färdig var det bara att gå hem en liten stund, fräscha upp sig lite och ta det lugnt några minuter. Vi hann även med lite flytande kost-tillskott, som ju är bra för hjärn-verksamheten (eller...). När vi spanade ut över gräsplanen undrade vi i vårt stilla sinne varför Rolle så ofta ses vanka omkring dansbanan och ingången till huvudbyggdnaden...

Det blev alltså dans hela kvällen, så vi dansade Bossa Nova, La Tenga, Cowboy Up, Beep, The Reel Thing mm mm. Freddie mutade Bosse med en öl (och det lönar sig alltid) så han spelade en "Fun Push" för honom. Den körde vi med lite variationer, vilket innebar att sista 16 takterna gick på ungefär 8 takter (spring runt, fortare, fortare) sen stod vi flämtande och väntade på att alla skulle hinna ikapp. Kvällen avslutades med "Black Coffee" i contra till Beatles-medley, lite förvirring på vissa ställen, så mycket skratt blev det.

Lite eftersnack utanför logen och på veranda blev det också innan det var dags att sova, så sängdags ungefär vid 01.30.

ZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 2: Söndag 16 juli 2006

Måste varit årets kortaste natt!!!!!

Redan vid frukosten var vårt bord ockuperat av militanta dansare från SHSD. Hoppas de insåg sitt misstag när vi riktade våra ondskefulla blickar mot dem!

Enligt säkra källor har Kerstin och Ludmila vid flera tillfällen setts irra omkring på campingen.??? Mer information kommer.

Workshop 09.00. Ola började med att lära ut "Porcelanosa" av Biggs & Metelnick. Det är en 64-taktare, 4 väggars, utan restart och tag. Ola har länge önskat få hålla utlärning på engelska och idag var det premiär. Det var lite trevande till en början men efter ett tag gick det lite fortare. Vi tog oss igenom själva utlärningen med lite förvirring här och där, och sen var det dags att köra dansen "på riktigt".

Efter att ha saktat ner musiken några väggar körde vi "full fart" (lägg märke till att det var på engelska=full fis). Om ni träffar Ola någon gång, så be honom säga 1/8 på engelska. Musiken till Porcelanosa är en riktig tango, så det känns lite annorlunda och intressant. Betyg 3 ägg.

Därefter var det dags för Bosse att lära ut en nightclub 2 step: "No Promises". En dans på 40 takter, 4 väggar med en tag/restart till en relativt snabb låt för att vara nightclub. Betyg 3 ägg.

Under förmiddagens workshop gjorde Ola en "Bosse" och Bosse en "James", men ingen gjorde en "Arvidssonare"!

Trots våra ondskefulla blickar hade samma gäng ockuperat vårt bord vid lunchen också. Vi måste vässa blickarna så folk förstår var de inte får sitta.

Efter lunch var det dags för lite horisontalt läge på stranden. Vi lyckades hitta gänget tack vare Ludmilas bikini i olika röda nyanser och Rolles vita kropp. Vid hemgång matchade Rolles kropp Ludmilas bikini. Vi vill även gratulera Rolle som idag tog sitt första dopp i havet sen tonåren. Skåningar och diverse annat löst folk sågs passera förbi på stranden.

Efter beachen var det dags för dusch och en liten drink på altanen. Då kom Ola sättandes över gräsplanen för att försöka fjäska lite för Caisa. Vad han ville var att slippa ha "Prova På" för den skulle göras på engelska (vi visste ju hur det gått på morgonen). Efter lite ordande hit och dit blev det så att Caisa skulle säga stegen och Ola skulle dansa till instruktionernar. MEN: han fick inte veta vilken dans som skulle läras ut, så han fick ta stegen allteftersom de sades.

Till middagen såg vi till att vara först i kön, så vi stod där och väntade på att lamporna skulle tändas. Snacka om att vara hungriga!!! God mat i kväll, kassler med broccoli och ostsås, kaka och frukt till efterrätt! MUMS!!

Efter middagen var vi i stugan igen, höll på att förbereda oss för kvällens dans. Lena var halvklädd och satt på toaletten med dörren vidöppen (jaja..) när Freddie plötsligt dök in i stugan. Gissa vem som fick bråttom!!!! Han ville lära sig en dans så han också kunde vara med och dansa, så vi beslöt oss för att lära honom Beep. Hmmmm, han dansade linedance när det först kom till Sverige, för ca 15 år sedan, sen har det mest blivit squaredance, så Beep var kanske inte den lättaste. Men han kämpade på, och inom en halvtimme dansade vi i alla fall en vägg om och om igen...

Efter utlärningen var det dags för Ola att ha workshop. Han lärde ut "Smiley Face" av Dee Musk, 48 takter, 4 väggar till en låt av Gnarls Barkley. En låt som det kanske tar ett tag att lära sig tycka om, men i nuläget kändes dansen som något man kunde stå över. Knappt 2 ägg. Vi får se om den växer längre fram i veckan.

I dag var det lite annorlunda kväll eftersom det var fotografering av dansgrupperna och öppet hus idag, så fikat var lite tidigare än vanligt. Därför blev det bara en ny dans i kväll. Efter fikat var vi så hjälpsamma och hjälpte fotografen att bära upp en bänk på dansbanan (att vi sen hade baktanken att vi då fick sätta oss på den först behöver vi ju inte prata så mycket om...), sen placerade vi oss strategiskt mitt på bänken så SHSD skulle synas ordentligt!!

Workshopen slutade 20.30 och då var det dags för Caisa och Ola att göra entré på scenen vid dansbanan. Det blev fullt på golvet och förstärkning på scenen av Stefan. Så klart gick det briljant!!! Trodde någon något annat? De matchar varandra väldigt bra Ola och Caisa (Lenas kommentar).

På dansgolvet fanns ett helt gäng ungdomar som (visade det sig sen) kom från Uppsala som lärde sig dansen som sedan dansades i Logen till allt som "Maggan" spelade. Det var en fröjd att se. Snabbt var Evy fram och pratade om Öppet Hus och Caisa lämnade visitkort. Vi får se den 22 augusti.

Sen dansade vi allt möjligt till kl. 24.00. Svettiga gick vi sedan hemåt för en "tidig" kväll. ZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

Dag 1: Lördag 15 Juli 2006 

Hallååååååååååååååååååååååååååååå!!! Så var det dax igen!! Linedance-vecka 2 på Öland!! Nu har vi gått här och vankat som äggsjuka hönor i tre veckor och väntat på att alla linedansare ska komma. Vi fick börja dagen med en snabbryckning in i städarbetet av stugorna på området pga sjukdom. Gissa om vi slet!! Måste ju göra fint för alla våra kamrater som skulle bo i stugorna. Och fick vi nå't tack för det???? Nej, inte än i alla fall!! Tack och lov fick vi god hjälp av Kerstin, Evy och Cessi, som bistod oss i städandet. Kerstin kunde i dag flytta in i sin nyrenoverade friggebod, som numera uppgraderats till villa Kerstinbo.

Vi hälsade våra kursmedlemmar som bodde på området välkomna med ett par praliner på kudden. Hoppas det var gott!! Efter detta var det dags att svalka sig lite, men det blev inte havet i dag, utan vi låg vid poolen och käkade glass och såg alla kända och okända ansikten passera förbi. De som anlände först var Birgitta och Mario, därefter Ludmila, Diana och Ann-Christin. Alla lika glada och förväntansfulla!! Resten dök upp vid middagen, så det blev mycket kramande hit och dit.

Till middag i dag fick vi fläskkarré med klyftpotatis, nyponsoppa med biskvier och grädde efteråt. Smakade nog gott för alla som rest långt!!

Efter middagen måste vi ju ägna lite tid åt sån't tråkigt som att packa upp, eftersom vi insåg att det inte skulle fungera att ha tre resväskor på golvet i en hel vecka!!

Klockan 19.00 var det först information i logen, innan vi fick dansa lite i 15 minuter och därefter fika. Gissa om man kände sig ringrostig!! Bossa Nova??? Cadillac Baby??? Många tomma ansiktsuttryck var det på golvet, men helt plötsligt släppte det!!

Efter fikapausen var det så äntligen dags för workshop med Bosse Wallin! Veckans första dans blev "All The Way" av Robbie McGowan Hickie, 64 counts, 4 väggar, ingen tag eller restart. En lite enklare dans till en lite funkig låt. Eftersom vi förväntar oss många bra danser den här veckan går vi ut lite lågt med betygen i början, och ger därför 3 ägg till den här dansen. Vi hann även dansa lite önskedanser efter workshopen, innan det var ett litet uppehåll igen. Alltså dags för invigning av vår altan med cider och nötter. Vi fick även sällskap av Bosse och Ola ett tag, Stefan (caller på squaredancekursen och en av grundarna till SHSD) tittade förbi en stund inna det var dags för "the grabs" att dricka lite whiskey. Även Kerstin och Ludmila kom för att diskutera vårt STORA PROJEKT och provsmaka cidern (projektet kommer ni få höra mer om så småningom). Ludmilas ansiktsuttryck när hon fick se rörliga bilder av projektet. Hmmmmmm, undrar vad det blir av det här???!!!

Klockan 21.30 öppnades baren i logen, och många var tydligen törstiga för kön blev snabbt lång. När alla hade fått något att dricka öppnades även dörrarna till maten, och gissa vilka som stod först i kön där???  Joooooooooooo, Lena och Evy förstås!!! Caisa hade gjort en liten inryckning i baren, så hon hann inte med där. Men Lena var snäll och tog lite mat till henne, för man är ju så otrooooooooooooooligt hungrig (4 timmar se'n man åt middag, ju!!!!).

Efter maten blev det dansbandsmusik till CD i stora logsalen, medan det i lilla salen kördes igång linedance-musik. Gissa vart det var mest folk?? Och gissa om det blev varmt!!! Vi lyckades även få upp Stefan, Jack och Freddie (tre callers) på en fun-push, vilket de klarade riktigt bra när de väl insåg vilket som var höger och vänster!! De kunde inte förstå varför vi inte sa dosado istället för "höger, framåt, vänster, bakåt"!! Strax före tolvslaget var det ju dags för sista dansen, och Lena fick ett sammanbrott när Kerstin började vicka på rumpan. Kan inte förstå varför!!! Vad håller de på och kucklar med?????

När musiken tystnade var det dags för efterfest i Freddies förtält. Där serverades det diverse drycker och roliga historier. Jack var en hejare på att dra historier, så skratten blev många. Den som skrattade mest var nog Jack, innan han kom till själva poängen!!! Som vanligt blev det en sen kväll/tidig morgon innan man till slut kom i säng!! Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz